شیوه نامه اجرای کلاس های غیرحضوری
شیوه نامه اجرای کلاس های غیرحضوری ویژه اولیـا و دانش آموزان
 
اولیا محترم و دانش آموزان عزیز سلام:
با تبریک به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید و در آستانه شروع سال بر آن شدیم تا چند کلامی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.
با توجه به شرایط کنونی جامعه˓ تا اطلاع ثانوی کلاس‌های درس غیرحضوری خواهد بود و استراتژی مجتمع دکتر هشترودی بر این است که اپیدمی کرونا، که در عرصه آموزش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود را با تجربه‌ای قوی‌تر از سال گذشته، به فرصتی برای تأمین اهداف آموزشی خود تبدیل کند.
به همین منظور از تمامی مدرسین وقت بیشتری گرفته شده تا در 3 استدیوی ضبط فیلم که در مدرسه آماده و تجهیز شده است به ضبط فیلم‌های درسی به صورت جامع و کامل بپردازند تا پس از تدوین در اختیار دانش آموزان قرار داده شود. این فیلم‌ها در وبسایت مقاطع در اختیار عزیزان قرار دارد تا قبل از شرکت در کلاس‌های آنلاین مورد بهره برداری قرار گیرد. این امر باعث می شود که مدرسین در فضای اسکای روم علاوه بر تدریس دروس، وقت بیشتری را برای پرسش و پاسخ و تعامل با دانش آموزان اختصاص دهند.
همچنین وجه تمایز این روش با روش کلاس حضوری در این است که دانش آموز برای مرور و تعمیق بیشتر مطالب می تواند هر وقت که اراده کند به دفعات فیلم ها را ببیند. بنابراین زمان یادگیری دانش آموزان بسیار بیشتر از کلاس حضوری است. چنین تدبیری در حقیقت یک فرصت طلایی برای باز آموزی و یادگیری جامع و عمیق دروس می‌باشد.
جهت هماهنگی اولیای محترم و دانش آموزان عزیز با مدرسه انتظار می‌رود موارد زیر مورد توجه و رعایت قرار گیرد:
 
۱ - فراهم کردن وسایل مورد نیاز کلاس‌های غیر حضوری: با توجه به این که کلاس‌های غیرحضوری نیازمند زیرساخت‌ و ابزارهای متفاوتی نسبت به کلاس‌های حضوری است ، انتظار می‌رود دانش‌آموزان از یک سیستم با صفحه نمایش بزرگ (به غیر از موبایل)، دوربین، هدفون، میکروفون و اینترنت پرسرعت پایدار استفاده نمایند.
 
۲ - اختصاص محیطی برای فرآیند تعلیم و تربیت: همان طور که دانش‌آموزان در مدرسه دارای یک جای مشخص می‌باشند، در منزل نیز باید یک محل مناسب دارای میز و صندلی و به دور از هیاهو ، محیطی تعبیه شود تا در زمان شرکت در کلاس‌های غیرحضوری علاوه بر داشتن تمرکز مناسب، مزاحمتی برای دیگر افراد خانواده ایجاد نشود. همچنین داشتن لباس مناسب  و حفظ آراستگی مورد انتظار می‌باشد، زیرا در کلاس‌های غیرحضوری برخط ( آنلاین) درِ کلاس درس به روی انبوهی از افراد از جمله : مدیریت مدرسه، مسئولان و ناظران آموزشی ، و اولیای سایر دانش آموزان باز است و آراستگی دانش آموز نشان شخصیت و شأن خانوادگی اوست.
 
3 - حضور به موقع و مستمر در کلاس: همانند کلاس‌های حضوری، همه دانش‌آموزان موظف به شرکت به موقع و مستمر در کلاس درس هستند . حداکثر تاخیر مجاز در کلاس ۵ دقیقه می‌باشد و بعد از آن موارد تاخیر و غیبت توسط ناظر کلاس ثبت خواهد شد.
همچنین انتظار می‌رود در کلاس آنلاین، حضور مستمر، فعال و مؤثر داشته باشند، زیرا ارزشیابی و نمرات مستمر دانش آموز از تجمیع حضور مستمر، فعال و موثر به دست خواهد آمد .
 
۴ - تعامل سازنده: آموزش در فضای مجازی هماهنگی و همدلی بیش از پیش را می­طلبد. انتظار ما این است که خانواده و مدرسه در کنار یکدیگر از پس مشکلات احتمالی آن برآیند. لذا در صورتی که با مواردی برخورد کردید که از نظر شما ایراد به حساب می‌آید، یا پیشنهاد سازنده‌ایی دارید؛ حتما با مسؤلین مدرسه در میان بگذارید. در برقراری ارتباط رعایت سلسله مراتب (مسئول پایه، معاون آموزشی و در نهایت مدیریت مدرسه) مورد انتظار است.
 
5 - پیگیری: بی‌شک مهم‌ترین اقدام اولیاء در امر آموزش، پیگیری است. پیگیری در موارد گوناگونی اتفاق می‌افتد که به صورت خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
الف پیگیری برنامه‌های ارائه شده از طرف مدرسه
ب پیگیری حضور فعال در کلاس‌های غیرحضوری و استفاده از فیلم های آموزشی مربوط
ج پیگیری انجام و ارسال به موقع تکالیف در سامانه کارسنج، و امور مربوط به فرآیند آموزش
د شرکت در برنامه‌هایی که از طرف مدرسه برای اولیاء در نظر گرفته می‌شود
ه پیگیری فرآیند پیشرفت تحصیلی از طریق مسئول و مشاور پایه و ارائه کارنامه ماهانه
 
۶ - تشویق دانش‌آموزان به رعایت اخلاق و اصل صداقت : با توجه به این که فرآیند ارزشیابی به صورت مجازی برگزار می‌شود، چنانچه دانش‌آموزان صداقت را در پاسخگویی به سوالات و انجام تکالیف رعایت نکنند، قطعا مسؤلین مدرسه در پیگیری و رفع نواقص آموزشی دچار خطا خواهند شد. همچنین از دانش آموزان انتظار می‌رود با توجه به این که کلاس آنلاین مخاطبینی به غیر از همکلاسی‌ها و معلم دارد؛ در رفتار، گفتار و نوشتار خود دقت بیشتری را داشته باشند.
 
7 - سعه صدر: حضور طولانی مدت دانش‌آموزان در منزل باعث تنش خواهد شد. گاهی اوقات این تنش، مدرسه و امر تعلیم و تربیت را نیز درگیر می‌کند. لذا انتظار می‌رود در طول سال، اولیاء و مسؤلین مدرسه با سعه صدر بیشتری در برخورد با مسائل پیش روند و به یاری یکدیگر مشکلات را حل کنند.
 
8 - کلاس‌های تکمیلی : اولیای محترم، چون گروه آموزشی مجتمع در نظر دارد در روزهای پنج‌شنبه صبح، بر حسب مورد، برای دانش آموزان کلاس‌های ویژه‌ای از اول آبان دایر نماید؛ لطفا وقت دانش آموزان در روزهای پنج‌شنبه از ساعت 8 الی 14 آزاد باشد.
                                                            
   با احترام و آرزوی بهترین‌ها
 عباس صدوقی، مدیر عامل و مؤسس مجتمع فرهنگی آموزشی دکتر هشترودی